Hakkımızda

Projelerimiz

  • Anasayfa
  • Roman Akademi: Romanes Dili ve Roman Kültürü Kaybolmasın Projesi

Roman Akademi: Romanes Dili ve Roman Kültürü Kaybolmasın Projesi

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Gençlik Servisleri Merkezi Derneği (GSM) liderliğinde Uçan Süpürge Vakfı ve Devlet Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı ortaklığında kısa adı “elele” olan “Kültür ve Sanat Yoluyla Değişim için Diyalog” projesi kapsamında “Diyalog için Kültür ve Sanat: Sivil Toplum Örgütleri Kapasite Geliştirme Hibe Programı” altında dağıtılan alt hibe desteği ile yürütülen projemiz ile Roman kültürünün ve Romanes dilinin yok olmasının önüne geçmeyi amaçlıyoruz.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) yayınladığı "Tehlike Altındaki Diller Atlasına" göre, Romanes (Roman dili) kesinlikle tehlike altında bulunan diller arasında yer almaktadır. Kesinlikle tehlike altında olan dil tanımına gençler ve çocuklar tarafından artık anadil olarak kullanılmayan ve az sayıda kişi özellikle de yaşlılar tarafından konuşulan diller girmektedir. Kaybolan her dil insanlık tarihinden bir parçayı alıp götürmekte bir kültürün yok olmasına yol açmaktadır.

Proje ile Romanes dili eğitimi için uzaktan eğitim platformu kurulacak; Roman kültürünün (Romanların tarihi, yaşamı ve meslekleri) alanından uzman ve tanınmış kişiler tarafından anlatıldığı kısa bilgilendirici belgesel niteliğinde 2 adet video çekilecek; Roman Gençlik Derneğinin web sitesinin geliştirilmesi, sosyal medya ve web sitesi içerik yönetimi eğitimleri ile Derneğimizin çalışmalarının görünürlüğü artacak ve iletişim kapasitesi geliştirilecek; proje yönetimi ve alternatif fon kaynakları bulma ve oluşturma konularında eğitimler ile Derneğimizin yönetişim kapasitesi artırılacaktır.

Proje Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 10 Şubat 2022- 09 Eylül 2022